1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski. W diecezjach przeżywamy dziś Światowy Dzień Młodzieży. Błogosławieństwo Palm na każdej Mszy świętej.
  2. Dzisiaj Gorzkie Żale o godz. 17:00.
  3. Łukasz odwiedzi swoich chorych w środę od 8:00. Prosimy zgłaszać osoby chore, które pragną przystąpić do komunii w sowich domach. Ks. Paweł odwiedzi swoich chorych po Świętach.
  4. Dziękujemy za posprzątanie kościoła mieszkańcom ulic: Kilińskiego, pl. Zamkowy, Ratuszowa. W tym tygodniu sprzątanie kościoła jest we wtorek od 18:30 i o to prosimy parafian z ulic: Głogowska, Bohaterów Westerplatte, Nowa. Natomiast w sobotę prosimy chętnych parafian od godziny 15:30.
  5. PZC dziękuje wszystkim, którzy podzielili się pościelą, która zostanie przekazana do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego we Wschowie.
  6. Przy wyjściu nowe numery Niedzieli i Gościa Niedzielnego

Wytyczne na najbliższe Święta:

  1. Zgodnie z rozporządzeniem Premiera i zaleceniami Biskupa Diecezjalnego, prosimy o roztropne pozostanie w domach.
  • Na Mszach Świętych może uczestniczyć do 45 osób! W kościele Trójcy Świętej 20 osób! Pierwszeństwo uczestniczenia w Mszach mają osoby zamawiające intencje. Pozostałych zapraszamy do duchowego łączenia się z nami na modlitwie przez środki społecznego przekazu także przez stronę naszej parafii.
  • Kancelaria parafialna czynna we wtorek od 10:00 do 11:00. Biuro cmentarza jest czynne w poniedziałek od 17:00 do 18:00
  • W chodząc do kościoła dezynfekujemy ręce, musimy mieć także zakryte usta i nos tylko i wyłącznie maseczką. Zajmujemy tylko wyznaczone miejsca.
  • Transmisja on-line wszystkie liturgie oraz czas adoracji czwartek 20-22, piątek 9-17 oraz 20-22, sobota 9-15.30.
  1. Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę w godz. 17:00-18:00. Wielki Piątek 14:00-15:00 oraz 20:00-22:00. Wielka Sobota po umówieniu telefonicznym
  1. Całe Triduum Paschalne będzie odbywało się tylko z wyznaczonymi osobami, które otrzymają specjalne zaproszenie! Pozostałych Parafian prosimy o łączenie się duchowo i przychodzić do Kościoła na Adorację poza liturgiami.
  2. W Wielki Czwartek o 18:00, celebrowana jest jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament umieszczony będzie w ciemnicy. Adoracja indywidualna do 22:00.
  3. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki i śmierci Chrystusa. Adoracja indywidualna od godz. 9:00. Droga krzyżowa o godz. 15:00, celebrowana będzie tylko z wyznaczonymi osobami, z nabożeństwem wynagradzającym za grzechy aborcji. Rozpoczniemy także Nowennę przed świętem Bożego Miłosierdzia.
  • Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele będzie o godz. 18:00. Wyjątkowo na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie umieszczony Grobie Bożym. Adoracja do 22:00.
  1. Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia. Adoracja indywidualna w godzinach 9:00-15:30. Będzie możliwość oddania czci krzyżowi świętemu przez ukłon. Warto i w tym dniu powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. Nie będzie błogosławieństwa Pokarmów na stół Wielkanocny, przy wyjściu można zabrać informator z tekstem błogosławieństwa.
  2. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem w sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 20:30.

Z racji wprowadzonych obostrzeń w niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte o godz.: 6:30, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00 oraz o 13:00 w kościele Trójcy Świętej.

W poniedziałek Wielkanocny Msze według porządku 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 18:00.

Chcąc umożliwić wiernym uczestnictwo w Mszach Świętych, na najbliższe Święta Zmartwychwstania, będą udzielane specjale darmowe wejściówki do limitu wiernych czyli 45 osób. Kapłani będą je rozdawali zamawiającym intencje oraz zainteresowanym wiernym, dzisiaj po każdej Mszy świętej, a także w wielki piątek i sobotę w czasie adoracji.

W niedzielę Zmartwychwstania oraz w Poniedziałek Wielkanocny możliwość przystąpienia do Komunii poza Mszą Świętą od 14:00 do 14:30.

Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas uroczystości religijnych

Obchody Wielkiego Tygodnia, kończące się Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego, to – dla nas katolików i innych chrześcijan na całym świecie – najważniejsze święta. Kolejny już raz będziemy obchodzić je w okolicznościach pandemii.

W tym niełatwym czasie obejmujemy naszą myślą wszystkich chorych, ich rodziny oraz osoby, które poświęcają się służbie najbardziej potrzebującym. Wspominamy też tych, którzy odeszli do wieczności, zawierzając ich życie Miłosiernemu Bogu.

W związku z rosnącą liczbą zachorowań mając na uwadze zdrowie i życie Polaków – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

Apeluję do wszystkich o przestrzeganie aktualnego limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

Osoby, które nie będą mogły osobiście uczestniczyć w celebracjach, proszę, aby łączyły się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje medialne. Wprawdzie biskupi udzielili dyspensy od obowiązku udziału we Mszy św., jednakże trzeba pamiętać, że transmisje nigdy nie zastąpią pełnego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów: „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6,54).

Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia.

Wierzę, że dzięki odpowiedzialnej i solidarnej trosce nas wszystkich, przeżyjemy nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego pełni ufności i nadziei.

+ Stanisław Gądecki Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Ogłoszenia Kurialne: 

  • Biskup diecezjalny podtrzymuje do odwołania ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Dyspensa dotyczy wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz katolików przebywających na jej terytorium.
  • Nowe przepisy sanitarne, ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań na Covid-19, ustalają następujące zasady uczestnictwa w liturgii:
    • dopuszczalny limit osób przebywających w kościele – 1 osoba/20 m kw.,
    • obowiązek zachowania dystansu społecznego – co najmniej 1,5 m,
    • obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką medyczną (z wyjątkiem celebransa).
  • Biskup diecezjalny w jedności z episkopatem Polski apeluje, w obliczu zagrożenia zdrowia i życia, o odpowiedzialność indywidualną i zbiorową oraz zobowiązuje wszystkie wspólnoty parafialne diecezji zielonogórsko-gorzowskiej do ścisłego przestrzegania powyższych przepisów.
  • W związku z tym wszystkie celebracje w kościele/kościołach naszej parafii mogą się odbywać jedynie z zachowaniem tych norm. W tym celu:
    • przed drzwiami kościoła posługujący będą prowadzić liczenie wchodzących,
    • w świątyni zostały wyznaczone miejsca, które można zajmować,
    • na drzwiach kościoła została umieszczona informacja o limicie uczestników.
  • Prosimy parafian o zrozumienie i ścisłe stosowanie tych zaleceń oraz o ofiarowanie wszelkich niedogodności z tym związanych razem z Chrystusem, który „chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał. A gdy wszystko wykonał, stał się sprawcą zbawienia wiecznego dla wszystkich, którzy Go słuchają” (Hbr 5,8-9).
  • Ponieważ obecna sytuacja skłania do pozostawania w domach i nieuczestniczenia osobiście w liturgii, zapewniamy wszystkich o szczególnej modlitwie podczas parafialnych celebracji. Prosimy pozostających w domach o duchową łączność z parafią, diecezją i z całym Kościołem przez modlitwę domową, a także z pomocą transmisji.
  • Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgia ku czci Męki Pańskiej w Wielki Piątek i Wigilia Paschalna w Wielką Noc sprawowane pod przewodnictwem biskupa w gorzowskiej katedrze transmitowane będą od czwartku do soboty o godz. 19.00 przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód.
  • Tradycyjne błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w Wielką Sobotę jest odwołane w całej diecezji.
  • Bp Tadeusz Lityński pobłogosławi pokarmy w gorzowskiej katedrze. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi o godz. 11.00 TVP 3 Gorzów Wielkopolski. Zachęcamy do duchowej łączności z tym obrzędem przez przygotowanie stołu przykrytego obrusem, z umieszczonym na nim krzyżem i zapaloną świecą (np. paschalikiem Caritas). Wspólna modlitwa z biskupem oraz gest błogosławieństwa uczyniony przez jednego z domowników obejmie pokarmy przygotowane w domu do pobłogosławienia.
  • Błogosławieństwo pokarmów może się odbyć także wśród domowników przed śniadaniem niedzielnym. Po wspólnej modlitwie błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba. Obrzęd jest do pobrania na stronie diecezjalnej www.diecezjazg.pl