Nasza Parafia

Historia Parafii

Wieża koscioła

Data założenia Kościoła parafialnego we Wschowie oraz nazwisko założyciela nie są znane. Plany dawnego miasta wskazują, że kościół parafialny stał zawsze w tym samym miejscu. Z biegiem wypadków historycznych był niejednokrotnie przebudowywany. Z przywileju księcia Henryka Śląskiego z 1326 r. dowiadujemy się, że proboszczem we Wschowie był wtedy Jordan. W roku 1498 był już we Wschowie kościół murowany. Ponieważ w miastach i na wsiach starościńskich kolatorami kościołów byli królowie, istnieje więc prawdopodobieństwo, że kościół ten założył Kazimierz Wielki lub Władysław Jagiełło.


W pożarze miasta w 1529 r. kościół stał się pastwą płomieni. Odbudowę kościoła po pożarze rozpoczął miejscowy proboszcz dr Mateusz Lamprecht. Została ona ukończona po wielu przeszkodach w 1582 r. Za panowania Zygmunta Augusta szerzy się w Polsce nauka Lutra. Ówczesny starosta wschowski – Górski, przyjąwszy wyznanie Lutra, oddał kościół wschowski luteranom w 1552 r. Usunęli oni z kościoła większą ilość ołtarzy i wszystko to, co przypominało dawnego ducha katolickiego. Rok 1600 przynosi długotrwałe i ciężkie walki katolików zakończone odzyskaniem kościoła rozkazem królewskim w 1604 r.

Nastawa ołtarzowa z tabernakulum

Kościół rekoncyliowany w 1605 r. poświęcony był Najświętszej Pannie Maryi  i św. Stanisławowi Biskupowi, którego relikwie do dziś znajdują się w tutejszym kościele. Sekretarz królewski, Jan  Krzycki, drugi po odzyskaniu kościoła pleban wschowski wytoczył w grodzie wschowskim sprawę magistratowi o restaurację bardzo zniszczonego kościoła. Na mocy wyroku z 1605 r. magistrat wschowski wybudował nową wieżę i chór. W 1675 r. kościół znowu spłonął i stał opustoszały do 1725 r. W tym czasie ówczesny proboszcz wschowski ks. Pomiński, kanonik poznański za zgodą biskupa oddał kościół parafialny Jezuitom, a mieszkańcy Wschowy chcąc uniknąć kar za targnięcie się na osobę Pomińskiego, odrestaurowali go własnym kosztem.


Ołtarz główny

Przez pewien czas opiekowali się kościołęm Cystersi. Wreszcie wrócono do dawnego stanu rzeczy ustanawiając przy nim proboszcza z księży świeckich. Za panowania Stanisława Augusta był proboszczem wschowskim ks. Józef Rogaliński, autor pierwszego dobrze opracowanego podręcznika do fizyki w języku polskim. Dzięki ks. Rogalińskiemu wykończono wnętrze kościoła w 1786 r. nowa wieża miała 68 m wysokości. Do dziś dnia znajduje się w Kościele tutejszym tablica pamiątkowa Ks. J. Rogalińskiego z 1787 r. W Kościele wschowskim były sławne na całą Polskę organy, zbudowane jeszcze w 1544 r.
Najstarszą częścią Kościoła jest chór oraz późnogotycka dolna część wieży, na której jest wyraźnie do dziś dnia napisany rok 1580 oraz wyryty jest herb miasta. W południowej nawie bocznej jest na ścianie obraz przedstawiający widok dawnej Wschowy.


W 1793 r. po tragicznym drugim rozbiorze Polski, Wschowa dostała się pod zabór pruski. Wróciła do Polski po 152 latach niewoli 1945 r.
Pierwszym administratorem parafii od lipca 1945 r. był Ks. A. Cicho, zaś pierwszym proboszczem został mianowany ks. Andrzej Kostka, który objął  kanonicznie parafię 7. grudnia 1946 r.


Galeria:

Terytorium Parafii:


Ulice przynależne do naszej Parafii:

Wschowa:
17 Pułku Ułanów, 55-go Poznańskiego Pułku Piechoty, Al. PCK, Al. Konstytucji 3-go maja, Gen. Bema, Bohaterów Westerplatte, F. Chopina, Czarna, Daszyńskiego, Dworcowa, Działkowa, Garbarska, Głogowska, Głowackiego, Gospody, W. Herbergera, Kamienna (nry nieparzyste 3-5, nry parzyste 2-6), Kasztanowa, Kazimierza Wielkiego, Kilińskiego, Kolejowa, Konopnickiej, Konradowska, M. Kopernika, Ks. A. Kostki, Kościelna, Krótka, Kurpińskiego, Lawendowa, Lipowa, Lwia, Łazienna, Łąkowa, Matejki, Mickiewicza, Moniuszki, Nowa, Nowopolna, Obrońców Warszawy, M. K. Ogińskiego, Ogrodowa, Okrężna, Osadnicza, Pl. Ćwiczeń, Pl. Farny, Pl. Św. Jana, Pl. Kosynierów, Pl. Zamkowy, Podgórna, Polna, Powstańców Wielkopolskich, Przemysłowa, Ratuszowa, Ks. J. Rogalińskiego, Rynek, Rzeźnicka, W. Sikorskiego, Spokojna, Sportowa, Ks. abp F. Stablewskiego, Staroleszczyńska, Strzelecka, K. Szymanowskiego, Towarowa, Topolowa, Piaskowa, Wałowa, H. Wieniawskiego, Wierzbowa, Kamienny Zakątek, Zielona, Pl. Zielony Rynek, Żwirki i Wigury;
Przyczyna Dolna – cała

Zgromadzenia zakonne na terytorium naszej Parafii:

Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety
pl. św, Jana 1; 67-400 Wschowa
Dom Pomocy Społecznej

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
ul. Daszyńskiego 47, 67-400 Wschowa
Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek

Placówki oświatowe:

Przedszkole nr 1
ul. Moniuszki 9, 67-400 Wschowa

Przedszkole nr 3
Plac Kosynierów 1, 67-400 Wschowa

Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek
ul. Daszyńskiego 47, 67-400 Wschowa

Niepubliczne Przedszkole i Żłobek “Złota Rybka u Dula”
ul. Obrońców Warszawy 36C, 67-400 Wschowa

Szkoła Podstawowa nr 1
ul. Kazimierza Wlk. 10, 67-400 Wschowa

I Liceum Ogólnokształcące im. T. Zana
ul. Matejki 1, 67-400 Wschowa

Duszpasterze:

ks. kan. lic. Dariusz Ludwikowski

PROBOSZCZ od 2016 r., DZIEKAN DEKANATU WSCHOWA
TEL.: 65 547 60 98

ks. Paweł Mydłowski

WIKARIUSZ od 2016 r.
TEL.: 65 547 60 95

ks. Łukasz Mielnik

WIKARIUSZ od 2020 r.
TEL.: 65 547 60 94

ks. prał. Zygmunt Zając

SENIOR-EMERYT

Godziny Nabożeństw:

Msze święte (nie zmieniamy na czas pandemii):

Niedziela

poza okresem wakacyjnym:
Fara: 7:00, 8:30, 10:00 (suma), 11:30, 18:00
Trójca Święta: 13:00


w okresie wakacyjnym:

Fara: 7:00, 8:30, 10:00 (suma), 11:30, 19:00
Trójca Święta: 13:00


Dni powszednie

Fara: 6:30, 18:00


Spowiedź święta

Niedziela: w czasie mszy świętej
Dni powszednie: ok. 30 min. przed mszą świętą


Nabożeństwa

(mogą ulec zmianie o czym informujemy w ogłoszeniach na dany tydzień)

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy

środa po mszy św. wieczornej
(bądź w czasie nabożeństw okresowych)


Nabożeństwa Październikowe:

Dorośli i młodzież: codzienne o godz.: 17:15

Dzieci i ich rodzice: poniedziałek, środa, piątek o godz.: 16:30


Wypominki za zmarłych:

W wyznaczone dni listopada: 17:30 oraz w dwie niedziele po Mszach


Roraty 2020:

poniedziałek, środa, piątek o 18:00,
wtorek, czwartek, sobota 6:30


Droga krzyżowa w Wielkim Poście:

Dla dzieci: piątek – 16:30
Dla dorosłych: piątek – 17:15


Gorzkie Żale

Niedziela – 17:00


Nabożeństwo Majowe i Czerwcowe

Poniedziałek-sobota – po mszy wieczornej
Niedziela – 17:00


Pętla indukcyjna dla osób protezowanych aparatami słuchowymi

W 2018 roku w naszej Farze została uruchomiona pętla indukcyjna (tzw. T-coil) dla osób protezowanych aparatami słuchowymi. Umożliwia ona przesyłanie dźwięku bezpośrednio do aparatów słuchowym, eliminując tym samym zakłócenia i hałas który wpływa negatywnie na odsłuch w naszej Farze. Aby móc korzystać z tego udogodnienia, należy spełnić poniższe warunki:

  • Udać się do swojego protetyka słuchu (miejsca zakupu aparatów) i poprosić o uruchomienie programu cewki telefonicznej (t-coil). Większość aparatów słuchowych wspiera tę technologię. Należy także poprosić o wytłumaczenie w jaki sposób przełączyć aparaty na program cewki.
  • Pętla indukcyjna zamontowana jest w pewnej części naszej Fary. To udogodnienie jest dostępne w tzw. „długich” ławkach po prawej stronie kościoła (wchodząc głównymi drzwiami). Należy w tym miejscu usiąść.
  • Przełączyć aparaty słuchowe na program cewki Uwaga: pętla jest włączana tylko na msze święte i nabożeństwa. Poza tym czasem, pętla jest wyłączona. Po aktywacji programu (w zależności od dostępnych opcji w aparacie) ustawić głośność.

W razie pytań i uwag prosimy o kontakt.