Niedziela Męki Pańskiej – 14. kwietnia AD 2019
- Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Dzisiaj o 17:00 Gorzkie żale, natomiast o godz. 19:15 Droga krzyżowa ulicami miasta z kościoła św. Jadwigi.
- Triduum będzie transmitowane na żywo na stronie internetowej parafii. Program Triduum, Adoracje, godziny Nabożeństw znajdziemy w informatorze oraz na stronie parafii.
- Jałmużnę postną można składać przy ołtarzu głównym.
- Sakrament pokuty i pojednania Wielki Poniedziałek i Środę od 17:30 do 18:00, Wielki Piątek 8:00-9:00, 12:00-16:00, 21:00-24:00.
- W Wielki Czwartek celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18:00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny.
Adoracja do 22:00. - W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Rocznica wyboru Benedykta XVI. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki i śmierci Chrystusa. Zapraszamy o 7:00 na celebrację „Ciemnej” Jutrzni. Droga krzyżowa z nabożeństwem wynagradzającym za grzechy aborcji o godz. 15:00 i rozpoczęcie Nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele będzie o godz. 18:00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Zbierane ofiary przeznaczone są na utrzymanie grobu Bożego w Jerozolimie. Adoracja do 24:00.
- Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Zapraszamy do chwil rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu i oddania czci krzyżowi św. Rozpoczęcie adoracji z jutrznią o 7:00. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do Otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów co godzinę od 9:00 do 14:30. Taca przeznaczona jest na utrzymanie Seminarium Duchownego.
- Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem w sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Prosimy zabrać ze sobą świece chrzcielne. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 21:00.
W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte o godz.: 6:00, 10:00, 11:30 oraz o 13:00 w kościele Trójcy Świętej.
- Świece na stół wielkanocny są do nabycia w wyjściach bocznych. Dodatkowo Panie z PZC rozprowadzają bukieciki bukszpanów do dekoracji świątecznych oraz babeczki, dochód przeznaczony na działalność Caritas.
- Dziękujemy za posprzątanie naszego kościoła, złożone ofiary, mieszkańcom którzy przyszli z ulic: Moniuszki, Obrońców Warszawy, 55 PPP. Sprzątanie w Wielki Wtorek ulice Konradowska i Żwirki i Wigury, w Wielką Sobotę prosimy chętnych parafian.
- Z racji zbliżających się świąt zachęcamy do przyozdobienia krzyży i kapliczek przydrożnych.
- Nauki chrzcielne w klasztorze. Kancelaria Parafialna czynna w Wielkim Tygodniu tylko we wtorek przed południem oraz w sobotę od 9 do 10.
- Przy wyjściach nowe numery Niedzieli i Gościa Niedzielnego.
Wielki Tydzień przeżyjmy godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy wszelkie media. Niech dni Triduum Paschalnego będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.