- Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Dzisiaj o 17:15 Gorzkie żale, natomiast o godz. 19:00 Droga krzyżowa ulicami miasta z kościoła Farnego do św. Jadwigi.
- W dzisiejszym dniu po każdej Eucharystii zbiórka do puszek na dekoracje kościoła – są to ofiary przeznaczone na wystrój świątyni w ciągu całego roku.
- W Wielkie Poniedziałek 25 marca przypada dzień „świętości życia” związany z tym pragniemy na Mszy św. o godz. 18:00 dokonać Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Wszystkich chętnych którzy pragną podjąć się tego dzieła prosimy o zabranie i uzupełninie formularza znajdującego się przy ołtarzu NMP Nieustającej Pomocy, następnie zostanie ona złożony uroczyście w dniu jutrzejszym podczas Eucharystii.
- Jałmużnę postną można składać przy ołtarzu głównym.
- Sakrament pokuty i pojednania Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę od 17:30 do 18:00, Wielki Piątek 8:30-10:00, 15:00-16:00, 21:00-24:00.
- W Wielki Czwartek celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 18:00 pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Lityńskiego. Wieczerza Pańska będzie transmitowana na całą Polskę w radiu Plus oraz w przekazie internetowym. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ciemnicy. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja do 24:00.
- W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki i śmierci Chrystusa. Adoracja od 8:00. Droga krzyżowa z nabożeństwem wynagradzającym za grzechy aborcji o godz. 15:00 i rozpoczęcie Nowenny przed świętem Bożego Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej w Farze będzie o godz. 18:00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Zbierane ofiary przeznaczone są na utrzymanie grobu Bożego w Jerozolimie. Adoracja do 24:00.
- Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Zapraszamy do chwil rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu i oddania czci krzyżowi św. Rozpoczęcie adoracji o 8:00. Błogosławieństwo pokarmów co godzinę od 9:00 do 14:00. Taca przeznaczona jest na utrzymanie Seminarium Duchownego.
- Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem w sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19:00.
- W niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte we Farze o godz.: 6:00, 10:00, 12:00 oraz o 8:30 w kościele Trójcy Świętej. Tego dnia nie ma Mszy świętej o godz. 18:00!!!
- Dziękujemy za posprzątanie kościoła parafianom z ul. Garbarska, Łąkowa, Wałowa. W tym tygodniu sprzątanie kościoła jest w Wielką Środę od godz. 18:30 i o to prosimy parafian z ulicy: Ks. A. Kostki, Okrężna. Natomiast w Wielką Sobotę prosimy o pomoc w sprzątaniu kościoła chętnych parafian od godz. 16:00.
- Obowiązkowa zbiórka dla lektorów, ministrantów i kandydatów w Wielki Wtorek (26.03.2024r.) po Mszy św. wieczornej.
- Z racji zbliżających się świąt zachęcamy do przyozdobienia krzyży i kapliczek przydrożnych.
- Kancelaria Parafialna czynna tylko w Wielki Wtorek od 10:00 do 11:00 oraz od 16:00 do 17:00. Biuro Administracji Cmentarza nieczynne.
- Przy wyjściach nowe numery Niedzieli.
- Zgodnie z tradycją przy grobie stoją Panowie w Straży Honorowej. Spotkanie dla chętnych Panów będzie w czwartek po Liturgii o 18:00.
- Przy wyjściu z kościoła można zabrać informator na Wielki Tydzień w nim są zawarte wszelkie wiadomości dotyczące nadchodzących świat.
Kategoria: Ogłoszenia
V Niedziela Wielkiego Postu – 17.03.2024r.
- Dziś V Niedziela Wielkiego Postu – Wkraczamy w czas intensywniejszego rozważania męki naszego Pana. Zasłoniliśmy krzyże w świątyni, by na nowo odsłonić je przed naszymi oczyma w Wielki Piątek. Niechaj ten czas będzie szczególnym okresem wyciszenia i towarzyszenia Jezusowi w Jego cierpieniu i męce. Pomogą nam w tym rekolekcje Wielkopostne prowadzone przez o. Zdzisława Pietkiewicza. Msze święte z naukami rekolekcyjnymi: dzisiaj na każdej Mszy świętej i Gorzkich żalach, od poniedziałku do środy o godz. 6:30, 9:00 i 18:00. Spowiedź święta w środę od godz. 8:30 do 9:30 oraz od 17:30 do 18:30. Ofiary składane w poniedziałek przeznaczone są na parafię, natomiast we wtorek i środę przeznaczone są na dzieła misyjne Ojców Redemptorystów.
- Dziękujemy za złożone ofiary na remont Fary. Zebraliśmy: 9148 zł.
- Przyszła niedziela nosi nazwę Niedzieli Męki Pańskiej czyli Niedzieli Palmowej. Błogosławieństwo palm na każdej Mszy świętej. W tym dniu również po każdej Eucharystii zbiórka do puszek na dekoracje kościoła – są to ofiary poznaczone na wystrój świątyni w ciągu całego roku. Zapraszamy o godz. 19:00 wszystkich parafian na drogę krzyżową ulicami miasta z kościoła Farnego do kościoła św. Jadwigi. Zachęcamy wszystkich wiernych oraz wszystkie wspólnoty parafialne do czynnego udziału w tym nabożeństwie.
- Wyjątkowy charakter Wielkiego Postu wyraźmy poprzez nasz udział w nabożeństwach pasyjnych:
- Droga Krzyżowa w piątek:
- dla dzieci o godz. 16:30
- dla dorosłych o godz. 17:15
- Ofiary zbierane podczas nabożeństwa przeznaczone są na dekorację kościoła.
Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 17:15 – taca z Gorzkich Żali przeznaczona na kwiaty do Bożego Grobu.
5. W kościele przy ołtarzu głównym została wystawiona skarbona na jałmużnę postną.
6. W czasie Wielkiego Postu zachęcamy do zyskiwania odpustów zupełnych związanych z nabożeństwami pasyjnymi.
7. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z grupy młodszej (7 klasy SP) zapraszamy na Msze w czwartek o godzinie 18.00 w Farze.
8. Spotkanie dla kandydatów na ministrantów, ministrantów i lektorów w sobotę o godz. 10:00 kościele.
9. Chorych których księża mają odwiedzić przed świętami wielkanocnymi z posługą sakramentalną można zgłaszać do piątku (22.03.2024r.) w zakrystii lub biurze parafialnym.
10. Przy wyjściu z kościoła rozprowadzane są przez PZC świece CARITAS na stół wielkanocny w cenie minimalnej 20 zł, ofiary przeznaczone są na CARITAS diecezjalnego ale i na potrzeby naszych parafian. Zbiórka produktów żywnościowych potrwa do niedzieli palmowej, można je składać w miejscu dawnego ołtarzu Krzyża.
11. Zapraszamy do wzięcia udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, która odbędzie się w dniu 22 marca 2024 pod hasłem „Musicie od siebie wymagać” Rozpoczęcie Mszą świętą w klasztorze OO franciszkanów we Wschowie o godz. 16:00. Do wyboru 2 trasy. Szczegóły dotyczące zapisów na plakacie.
12. Na bocznym ołtarzy Aniołów Stróżów została wystawiona Księga Abstynencji. Zachęcamy wszystkich którzy podjęli taką formę pokuty i zadośćuczynienia w trakcie Wielkiego Postu o wpisanie się do księgi.
13. Dnia 21.03.2024 br. (czwartek) zapraszamy na spotkanie zelatorów oraz osoby opiekujące się poszczególnymi ołtarzami bocznymi na spotkanie po Mszy św. wieczornej.
14. Dziękujemy za posprzątanie kościoła parafianom z ul. Głogowska, Bohaterów Westerplatte, Nowa. W tym tygodniu sprzątanie kościoła jest w piątek od godz. 18:30 i o to prosimy parafian z ulicy: Garbarka, Łąkowa, Wałowa.
Biuro Administracji Cmentarza CZYNNE w poniedziałek od 17:00 do 18:00.
KANCELARIA CZYNNA:
tylko w sobotę: od 9:00 do 10:00
Śp. ks. prałat Zygmunt Zając
Śp. ks. prałat Zygmunt Zając
Zawiadamiamy parafian, że w środę 13 marca 2024 r. we Wschowie, w 83. roku życia i 60. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę śp. ks. prałat Zygmunt Zając, emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, długoletni proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie.
Uroczystości pogrzebowe zmarłego Kapłana odbędą się według następującego porządku:
Piątek, 15 marca 2024 r.
- godz. 19.30 – Msza św. żałobna dla Dekanatu Wschowa w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM we Wschowie;
Sobota, 16 marca 2024 r.
- godz. 10.00 – Czuwanie modlitewne w kościele parafialnym pw. św. Stanisława BM we Wschowie;
- godz. 11.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa;
- po zakończeniu Mszy św. przejście na cmentarz parafialny we Wschowie, gdzie nastąpią dalsze obrzędy pogrzebowe.
Śp. ks. prałat Zygmunt Zając urodził się 21 maja 1941 r. we wsi Góra-Chmielnik (woj. lubelskie) w rodzinie Tadeusza i Stanisławy z d. Winiarskiej. Pod koniec 1945 r. wraz z rodziną zamieszkał w Nowym Gronowie w pobliżu Złotowa. Szkołę podstawową ukończył w Starym Gronowie, a następnie kontynuował edukację w liceum ogólnokształcącym w Chojnicach. W 1958 r. uzyskał świadectwo dojrzałości i rozpoczął studia w seminarium duchownym w Paradyżu. 21 czerwca 1964 r. w Gorzowie Wlkp. przyjął święcenia kapłańskie z rąk sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.
Jako wikariusz pracował w Słońsku (1964-69), Zielonej Górze (par. Najświętszego Zbawiciela, 1969-75) i Gorzowie Wlkp. (par. Wniebowzięcia NMP, 1975-78).
13 września 1978 r. został proboszczem parafii pw. św. Wawrzyńca w Brzostowie (obecnie Głogów). Rozpoczął wówczas prace związane z tworzeniem nowego ośrodka duszpasterskiego i budową kościoła na Osiedlu Kopernik w Głogowie.
1 lipca 1981 r. mianowano go proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Wschowie. Kilka miesięcy później, 8 marca 1982 r., powierzono mu również urząd dziekana Dekanatu Wschowa, który sprawował przez blisko 21 lat, do 1 lutego 2003 r. Wyznaczano go również na członka różnych gremiów diecezjalnych: rady duszpasterskiej, rady kapłańskiej i kolegium konsultorów. W uznaniu jego zasług w trosce o wschowskie zabytki w 1988 r. przyznano mu medal „Za szczególną troskę o dobra kultury w województwie leszczyńskim”. 22 czerwca 1989 r. papież Jan Paweł II nadał mu godność prałata honorowego.
1 sierpnia 2016 r. zakończył kierowanie wspólnotą parafialną we Wschowie i przeszedł w stan spoczynku. Nadal jednak mieszkał na terenie parafii i w miarę swoich możliwości pomagał w duszpasterstwie parafialnym.
Zmarłego Kapłana polecajmy Bożemu Miłosierdziu.